Stephen Bywater Steve Harper
  Andy Griffin Claudio Cacapa
  Claude Davis David Rozehnal
  Tyrone Mears Żółta kartka   Steven Taylor74' Out
86' Out Dean Leacock Żółta kartka Nicky Butt
  Eddie Lewis Geremi  60' Out
  Gary Teale Żółta kartka Charles N'Zogbia
  Matthew Oakley Żółta kartka   James Milner
  Stephen Pearson Michael Owen  54' Out
  Steve Howard Shola Ameobi
79' Out Kenny Miller Alan Smith

86' In James McEveley Habib Beye 74' In
79' In Benny Feilhaber Abdoulaye Faye60' In
  Andy Todd Obafemi Martins 54' In
  David Jones Shay Given
  Robert Earnshaw Matty Pattison

Newcastle United doznało pierwszej porażki w tym sezonie. Za ciężkim rywalem dla Srok okazało się ostatnie w tabeli Derby County, które po bramce Kenny Millera wygrało 1:0 .

Sroki na Pride Park nie potrafiły zapanować nad piłką, słabo grały w pomocy i w efekcie napastnicy Srok nie mieli prawie żadnej okazji by zdobyć bramkę.

W przeciągu całego meczu Newcastle mogło domagać się dwóch rzutów karnych, ponieważ dwukrotnie w polu karnym Dean Leacock nieprawidłowo powstrzymywał Davida Rozehnala. Sędzia tego niestety nie widział.

Derby mogło już w pierwszej minucie objąć prowadzenie, gdy po rzucie rożnym Steve Howard posłał głową piłkę nad bramką. Howard później miał jeszcze jedną okazję, ale trafił prosto w Harpera.

Później Newcastle przeważało. W 4 minucie N’Zogbia strzałem z 20 metrów trafił wprost w bramkarza gospodarzy – Bywatera.

Najlepszą okazję w pierwszej połowie Sroki stworzyły w 18 minucie, gdy po szybkiej kontrze Owen dośrodkował w pole karne, gdzie David Rozehnal strzałem z pierwszej piłki nie trafił do bramki, w której stało tylko dwóch obrońców, ponieważ bramkarz ruszył na prawą stronę w kierunku Owena.

Pierwsza połowa była przeciętnym widowiskiem i na kolejną dobrą sytuację trzeba było poczekać. Dopiero w 37 minucie Geremi egzekwując rzut wolny z 25 metrów oddał groźny strzał, ale Bywater popisał się dobrą interwencją.

Minutę później Bywater wybijał piłkę z pięciu metrów, na 30 metrze od bramki Harpera zgrał ją Howard, a Kenny Miller strzałem z półwoleja wpakował ją w okienko bramki Newcastle, zostawiając Harpera bez szans.

Sroki chciały szybko odrobić straty. Po akcji Geremiego i Owena piłka trafiła do Ameobi’ego, ale ten z 16 metrów nie potrafił oddać celnego strzału. Do przerwy więcej się już nie wydarzyło.

Druga połowa rozpoczęła się podobnie jak poprzednia – strzałem głową Howarda obok bramki. Jednak tym razem Barany nie oddały tak łatwo inicjatywy.

Już w 56 minucie Sam Allardyce zmienił mało widocznego i chyba zmęczonego Owena na Martinsa, a około 10 minut później Abdoulaye Faye zastąpił Geremi’ego. Był to debiut Senegalczyka w barwach Srok. Opaskę kapitańską po Geremim przejął Alan Smith.

W 60 minucie kolejna akcja Derby. Szczęścia strzałem z 25 metrów szukał Oakley, ale nie trafił w światło bramki.

Chwilę później po dośrodkowanie w pole karne Derby, Ameobi zgrał piłkę na 16 metr do Stevena Taylora, który uderzył z całej siły, ale wysoko nad bramką gospodarzy.

Derby kontrolowało przebieg spotkania cofając się do obrony i raz po raz wyprowadzając groźne kontry. Po jednej z nich były piłkarz Newcastle Andy Griifin strzelił tuż obok słupka bramki Harpera, a zaraz potem kolejny raz Howard uderzeniem głową chybił celu.

W 74 minucie Allardyce zdecydował się wprowadzić kolejnego debiutanta z Senegalu. Habib Beye wszedł na boisko za Taylora, który w tym spotkaniu zawiódł, wiele razy tracąc piłki na skrzydle. Ta zmiana, jak i poprzednie, nie zmieniła wiele w grze Newcastle.

W ostatnich minutach spotkania Newcastle rzuciło już wszystko na jedną kartę, ale Derby pressingiem i bardzo dobrą grą w obronie nie pozwoliło gościom stworzyć groźnych sytuacji. Za to Derby jeszcze zdołało wyjść z bardzo groźną i bardzo szybką kontrą, która zakończyła się nie celnym strzałem głową Howarda.

Newcastle nie potrafiło już zagrozić bramce Bywatera i mecz zakończył się niespodziewanym zwycięstwem Derby 1:0.

Po spotkaniu z Derby Liverpoolem, który zakończył się zwycięstwem The Reds 6:0, gazety w Anglii rozpisywały się o tym, że Derby może być najgorszą drużyną Premier League nie tylko w tym sezonie, ale w całej 15-letniej historii tej ligi. Tą porażkę Srok z tak słabym rywalem trudno będzie wymazać kibicom z pamięci. Piłkarze będą mieli do tego okazję za tydzień w spotkaniu z rozpędzonym West Hamem na St. James’ Park.