Sol Campbell Habib Beye
  Sylvain Distin Żółta kartka Fabricio Coloccini
  Nadir Belhadj  Sebastien Bassong
  Noe Pamarot Jose Enrique
70' Out Richard Hughes Nicky Butt
58' Out Arnold Mvuemba Danny Guthrie
  Niko Kranjcar  Charles N'Zogbia
  Sean Davis Żółta kartka Michael Owen
  Jermain Defoe Żółta kartka Obafemi Martins 79' Out
  Peter Crouch Jonas Gutierrez

70' In Kanu Shola Ameobi 79' In
58' In Armand Traore Steve Harper
  Ashdown Claudio Cacapa
  Lauren Duff
  Nugent Taylor
  Hreidarsson Geremi
  Wilson Viduka

Po raz pierwszy w tym sezonie Newcastle United zdobyło 3 punkty na wyjeździe. Sroki na Fratton Park wygrały 3:0 z Portsmouth dzięki bramkom Michaela Owena, Obafemi Martinsa oraz Danny Guthrie’ego.

Do wyjściowej jedenastki powrócił Nicky Butt, a na ławce zasiadł Damien Duff, którego na lewej stronie pomocy kolejny raz zastąpił będący w świetnej formie Charles N’Zogbia.

Lepszy początek spotkania zanotowali gospodarze, którzy częściej przebywali przy piłce, ale Sroki stwarzały zagrożenie grając z kontrataków. Pierwszą okazję do zdobycia gola miał Owen, ale posłał piłkę daleko od bramki.

Obrońcy Srok najwięcej problemów mieli z upilnowaniem Jermaina Defoe, który dwukrotnie sprawdzał czujność Shaya Givena, ale Irlandczyk nie dał się zaskoczyć. Szczęścia z dalszej odległości próbował Peter Crouch lecz strzelił obok.

W 17 minucie Newcastle miało najlepszą okazję do zdobycia bramki w pierwszej połowie. Po znakomitym dośrodkowaniu Guthrie’ego z rzutu wolnego niepilnowany Habib Beye nie trafił do bramki z pięciu metrów.

W dalszej części meczu coraz bardziej uaktywniali się Martins i Owen, a Nigeryjczyk dwukrotnie zagroził bramce strzeżonej przez Davida Jamesa. Najpierw uderzył z ponad 20 metrów w słupek, a zaraz potem po jego główce jeden z obrońców wybił piłkę z linii bramkowej.

Portsmouth jednak nie miało zamiaru się tylko bronić, ale także niebezpiecznie atakować. Wolej Defoe był niecelny, ale rykoszet po strzale Nico Kranjcara sprawił, że Given z najwyższym trudem wybił piłkę na róg.

Jeszcze przed przerwą gospodarze dwukrotnie ruszali z protestami w stronę sędziego Chrisa Foya domagając się karnego, ale arbiter pozostał przy swojej decyzji i nie wskazał na „jedenastkę”.

Już w pierwszych minutach drugiej połowy Newcastle wyprowadziło kontrę, po której padła pierwsza bramka. Jonas Gutierrez zagrał prostopadłą piłkę do Michaela Owena, który mimo złego przyjęcia zdołał wyprzedzić Jamesa i przerzucić piłkę nad bramkarzem prosto do siatki.

Portsmouth mogło szybko wyrównać, gdy Noe Pamarot główkował tuż nad bramką, a chwile później Defoe kolejny raz chybił. W 77 minucie frustracja gospodarzy sięgnęła zenitu, gdy po podaniu Jose Enrique i błędzie Jamesa, Martins bez problemu podwyższył wynik na 2:0.

Podopieczni Tony’ego Adamsa stracili już chęci do dalszej gry, a Danny Guthrie zdobył jeszcze trzecią bramkę dla Srok. Tuż przed końcem meczu wprowadzony w miejsce Martinsa Shola Ameobi wysunął piłkę na 16-sty metr, a młody Anglik pokonał Jamesa, który przy tym golu znów się nie popisał.

Świetna postawa napastników sprawiła, że Sroki po raz pierwszy w tym sezonie mogą się cieszyć zwycięstwem na wyjeździe. Przerwana została seria pięciu meczów bez zwycięstwa. Warto dodać, że Newcastle nie przegrało także od 5 meczów. Za tydzień na St. James’ Park przyjedzie Tottenham, który przegrał w lidze ze Srokami kolejnych… 5 meczów.