Widzów: 51665
Sędzia: Martin Atkinson

Tim Krul Thomas Sorensen
  Fabricio Coloccini Erik Pieters
61' Out Davide Santon Czerwona kartka 43' Marc Wilson
  Michael Williamson  Ryan Shawcross
  Mathieu Debuchy Żółta kartka Geoff Cameron
  Yohan Cabaye Żółta kartka Czerwona kartka 40' Glenn Whelan
  Moussa Sissoko Żółta kartka Steven Nzonzi 72' Out
45' Out Vurnon Anita  Charlie Adam
  Hatem Ben Arfa Jonathan Walters
72' Out Yoan Gouffran Oussama Assaidi 45' Out
  Loïc Remy Peter Crouch59' Out

61' In Massadio Haidara Marc Muniesa 72' In
45' In Shola Ameobi Andy Wilkinson45' In
72' In Papiss Demba Cisse Wilson Palacios59' In
  Robert Elliot Jack Butland
  Mapou Yanga-Mbiwa Stephen Ireland
  Steven Taylor Kenwyne Jones
  Gabriel Obertan Marko Arnautovic

Dwie czerwone kartki, dwa rzuty karne i odesłany na trybuny trener - kibice zgromadzeni w Drugi Dzień Świąt na stadionie St. James' Park nie mogli narzekać na brak emocji.

Bramka dla Stoke była naturalną konsekwencją przebiegu gry. Goście byli stroną przeważającą, akcja najczęściej toczyła się na połowie Newcastle, a wciągu dwóch pierwszych kwadransów meczu Sroki nie potrafiły w żaden sposób zagrozić bramce strzeżonej przez Thomasa Sorensena. Tymczasem podopieczni Marka Hughesa dwukrotnie niepokoili Krula, dwukrotnie minimalnie chybiając. Do trzech razy jednak sztuka. W 29. minucie Oussama Assaidi fantastycznie uderzył w okienko bramki Newcastle, nie dając bramkarzowi żadnych szans.

Sroki nie potrafiły jeszcze w obecnych rozgrywkach rozstrzygnąć meczu na swoją korzyść, jeśli pierwsze traciły bramkę, więc założyć należy, że podobnie byłoby tym razem, gdyby wyjątkową bezmyślnością nie popisał się Glenn Whelan, który mając już na koncie żółty kartonik faulował Yohana Cabaye. Niejeden sędzia w tej sytuacji poprzestałby pewnie na podyktowaniu rzutu wolnego, Martin Atkinson postanowił jednak sięgnąć do kieszonki i pomocnik Stoke zmuszony był udać się do szatni.

Po chwili na trybuny odesłany został protestujący szkoleniowiec gości, a nieszczęść Garncarzy nie było na tym koniec. Trzy minuty później za nieprzepisowe powstrzymywanie w polu karnym wychodzącego na czystą pozycję Loica Remy`ego czerwoną kartkę obejrzał Marc Wilson, a do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł sam poszkodowany.

Martin Atkinson zastanawiać się musiał, co może jeszcze zrobić dla Newcastle, gdy Sorensen odbijał uderzoną przez Francuza piłkę. Odpowiedź nadeszła niemal natychmiast. Mike Wiliamson zagraniem ręką powstrzymał akcję gości, sędzia puścił jednak grę. Newcastle ruszyło z kontrą, którą golem zakończył Loic Remy wykorzystując podanie od Hatema Ben Arfy i nieco szczęścia, bowiem piłka odbiła się jeszcze od jednego z obrońców Stoke.

Druga połowa to strzelanie do kaczek. Newcastle źle weszło w ten mecz, ale grający w dziewiątkę goście byli teraz zupełnie bezbronni. Piłkarze Alana Pardew bawili się grą, na prawej flance popisy techniczne prezentował Ben Arfa, dwukrotne trafiając w słupek bramki rywala. Szczęśliwie lepszą celnością popisali się Gouffran, Remy i Cabaye i po przeszło godzinie gry Newcastle prowadziło 4:1.

W 72. minucie na boisku pojawił się Papiss Cisse, który zmienił Gouffrana. Osiem minut później senegalski napastnik zdobył swoją pierwszą bramkę w sezonie wykorzystując rzut karny podyktowany za faul na Ben Arfie.

Warto zaznaczyć, że Atkinson w ostatnich dziesięciu minutach spotkaniach mógł i powinien podyktować jeszcze dwie jedenastki dla drużyny Newcastle. Z pewnością szerokim echem odbiją się po spotkaniu decyzje sędziego, jedynym jednak błędem arbitra na korzyść Srok było zagranie ręką Wiliamsona, którego nie wychwycił. Kartki, które pokazał, były z pewnością karami surowymi, lecz nie jednoznacznie błędnymi.