Ben Foster Tim Krul
  Jonas Olsson Fabricio Coloccini65' Out
  Liam Ridgewell Davide Santon
  Gareth McAuley  Michael Williamson
45' Out Billy Jones Czerwona kartka 62' Mathieu Debuchy
  Claudio Yacob Yohan Cabaye
  Chris Brunt Moussa Sissoko
  Morgan Amalfitano  Ismael Cheik Tioté
  Youssuf Mulumbu Yoan Gouffran  45' Out
77' Out Stephane Sessegnon Loïc Remy
88' Out Nicolas Anelka Shola Ameobi76' Out

45' In Saido Berahino Mapou Yanga-Mbiwa 65' In
77' In Matej Vydra Hatem Ben Arfa45' In
88' In Zoltan Gera Massadio Haidara76' In
  Boaz Myhill Robert Elliot
  Diego Lugano Vurnon Anita
  James Morrison Steven Taylor
  Shane Long Papiss Demba Cisse

Sroki rozpoczęły rok 2014 od drugiej z rzędu porażki. Po tym jak w niedzielę podopieczni Alana Pardew ulegli 0:1 drużynie Arsenalu, dziś w tym samym stosunku przegrali z West Bromwich Albion.

Zaskoczeniem była z pewnością obecność w pierwszym składzie Sholi Ameobi. Nigeryjski napastnik zastąpił Vurnona Anitę, choć Alan Pardew miał jeszcze w odwodzie Hatema Ben Arfę i Papissa Cisse. Szkoleniowiec Srok najwyraźniej wyżej ceni sobie umiejętności długoletniego zawodnika Newcastle, niż wspomnianych dwóch.

W początkowych minutach zarysowała się przewaga Newcastle, jednak The Baggies szybko się otrząsnęli i to oni w 6. minucie oddali pierwszy strzał na bramkę rywala. Jak pokazują statystyki, Sroki posiadały przewagę w posiadaniu piłki w pierwszej połowie, nie przekładało się to jednak na jakiekolwiek sytuacje podbramkowe. Tymczasem po drugiej stronie boiska szalał Morgan Amalfitano - brat Romaina wypożyczonego obecnie z Newcastle do Dijon. Francuz stwarzał nieustanne zagrożenie po bramką Krula, przedzierając się prawą flanką przez obronę Newcastle i dośrodkowując w pole karne.

Po jednej z takich akcji WBA powinno objąć prowadzenie, jednak Nicolas Anelka z najbliższej odległości zdołał przenieść piłki nad bramką.

Jedyną wartą odnotowania sytuację Newcastle z pierwszej połowy zepsuł Gouffran. Sroki wyszły z błyskawicznym kontratakiem, a francuski piłkarz mając do wyboru trzech kolegów, postanowił jednak podać piłkę do rywala.

W przerwie Hatem Ben Arfa zmienił Gouffrana, a Newcastle zdawało się częściej gościć pod bramką przeciwnika. Niestety nadeszła 63. minuta, która była przełomowym punktem meczu. Jeśli Glenna Whelana nazwać można bezmyślnym za niepotrzebny faul, który zarobił mu drugą żółtą kartkę i kosztował jego drużynę bolesną porażkę na St. James' Park 1:5, to Mathieu Debuchy jest "królem idiotów, marszałkiem błaznów, wielkim przeorem zakonu kretynów", cytując klasykę. Obrońca Newcastle w zupełnie niegroźnej sytuacji wykonał dwunożny wślizg, więcej mający wspólnego z wrestlingiem, niż piłką nożną, a arbiter nie miał absolutnie innego wyjścia, jak odesłać zawodnika do szatni.

Po chwili boisko opuścił także kontuzjowany Coloccini. Kibice domagali się wpuszczenia na plac gry Papissa Cisse, jednak Alan Pardew postanowił wzmocnić defensywę zespołu, posyłając do boju Massadio Haidarę w miejsce Sholi Ameobiego.

Wydawało się, że Sroki, mimo gry w dziesiątkę, dowiozą do końcowego gwizdka bezbramkowy remis. Nie tyle ze względu na zorganizowaną obronę, co niezwykłą indolencję strzelecką gospodarzy. W 82. minucie Liam Ridgewell skopiował wyczyn Anelki z pierwszej połowy i mając przed sobą niemal pustą bramkę, zdołał z najbliższej odległości nie trafić do siatki.

Na trzy minuty przed końcem regulaminowego czasu gry Matej Vydra przedarł się między dwoma obrońcami, wpadł w pole karne, gdzie sfaulowany został przez Krula. Sędzia bez wahania wskazał na "wapno". Do piłki podszedł Saido Berahino i choć golkiper Newcastle wyciągnął się jak struna, nie zdołał wybronić "jedenastki".

Sroki przegrały kolejny z rzędu mecz, który mogły co najmniej zremisować. Najbliższy pucharowy pojedynek z Cardiff City w najbliższą sobotę pokaże, czy to tylko chwilowa niedyspozycja, czy też Newcastle w górnej połowie tabeli zagościło jedynie na krótką chwile.