13.04.2024

Newcastle United Aktualności

Noc pełna magii! Newcastle United 3:0 Girondins Bordeaux

2012-10-04 23:58:15 Dodał: RivvKomentarze:

Serwis Newcastle United - NUFC PLCudowne europejskie wieczory powróciły na St. James’ Park! I to w jakim stylu! Newcastle United, wcale nie grając najsilniejszym składem, zmiażdżyło 3:0 Girondins Bordeaux i objęło prowadzenie w swojej grupie!

Alan Pardew, zdając sobie sprawę, że Francuzi to nieco większy rozmiar kapelusza niż Maritimo, nie zdecydował się na grę samymi rezerwami. Menedżer wspomógł etatowych „ławkowiczów” kilkoma piłkarzami z pierwszego składu. Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę, a ta dość eksperymentalna jedenastka całkowicie zdominowała boiskowe wydarzenia.

Pod bramką Cedrica Carasso zrobiło się gorąco już w 2. minucie. Na strzał z narożnika pola karnego zdecydował się Yohan Cabaye, lecz mocne uderzenie o centymetry minęło bramkę Żyrondystów.

Goście szybko pokusili się o groźną odpowiedź. W 6. minucie Jaroslav Plasil zacentrował z lewego skrzydła wprost na głowę Ludovica Obraniaka, lecz reprezentant Polski uderzył nad poprzeczką.

Sroki przetrwały chwilowe oblężenie bramki Elliota i w 16. minucie zadały pierwszy cios. Cabaye posłał genialne krzyżowe zagranie na lewą stronę do Gabriela Obertana. Były skrzydłowy… Bordeaux efektownym zwodem ograł Mariano, pociągnął do linii końcowej i płasko zacentrował wzdłuż bramki. Shola Ameobi dopełnił formalności, dostawił nogę i wyprowadził The Magpies na prowadzenie!

Francuzi szukali rewanżu, lecz defensywa Newcastle była w tym meczu bardzo skuteczna. W 29. minucie Mariano dośrodkował piłkę do Jussiego, ten odegrał do Yoana Gouffrana, lecz strzał napastnika Bordeaux ofiarnym wślizgiem zablokował Mike Williamson. Kilka minut później Ludovic Sane huknął potężnie z 30 metrów, jednak Rob Elliot spisał się bez zarzutu.

Gdy goście zaczęli stwarzać sobie coraz groźniejsze sytuacje, na ich rozgrzane głowy spadł kolejny kubeł zimnej wody. W 40. minucie Ameobi sprytnie odnalazł na prawym skrzydle Danny’ego Simpsona. Obrońca Newcastle bardzo mocno zacentrował w kierunku Papissa Cisse. „Łaciata” nie trafiła ani do Cisse, ani do Carasso, który już szykował się do wyłapania dośrodkowania. Między „wódkę a zakąskę” wpakował się zupełnie niepotrzebnie Henrique, który skierował piłkę do własnej bramki!

Kilkadziesiąt sekund później kompletnie rozbitych gości mógł dobić Vurnon Anita. Holender otrzymał doskonałe podanie od Papissa Cisse, lecz przegrał pojedynek sam na sam z Carasso.

Druga połowa mogła rozpocząć się od mocnego ciosu Francuzów. Mariano zacentrował z prawego skrzydła, a piłkę strącił Henri Saivet, ta na szczęście zatrzymała się na słupku bramki Steve’a Harpera, który w przerwie meczu zastąpił kontuzjowanego Elliota.

Bordeaux mogło błyskawicznie strzelić kontaktowego gola. Zamiast tego błyskawicznie straciło kolejnego. W 49. minucie Shane Ferguson pokazał swoje firmowe zagranie. Młody Irlandczyk precyzyjnie dośrodkował z lewego skrzydła do Papissa Cisse. Senegalczyk nieczysto uderzył piłkę, która odbiła się od jego piszczela, lecz dzięki temu futbolówka wpadła do bramki tuż przy słupku! Trzeba jednak uczciwie przyznać, że w tym wypadku sędzia skrzywdził Bordeaux, gdyż w momencie podania Cisse znajdował się na półmetrowym spalonym.

Po objęciu trzybramkowego prowadzenia Newcastle przejęło absolutną kontrolę nad meczem. Sroki z wielką swobodą rozgrywały piłkę zarówno pod własną bramką, jak i na połowie przeciwnika. Francuzi nie mieli ani pomysłu, ani specjalnych chęci na przedostanie się pod bramkę gospodarzy. Do końca meczu udało im się to tylko raz. W 74. minucie defensywa Newcastle zdrzemnęła się nieco, dzięki czemu David Bellion znalazł się sam przed Harperem. Doświadczony bramkarz Srok nie dał się jednak pokonać i w świetnym stylu zastopował napastnika Żyrondystów!

Biorąc pod uwagę ostatnią ligową formę Srok, chyba nikt nie spodziewał się ani takiego wyniku, ani takiego stylu gry podopiecznych Pardew. Lekkość, z jaką piłkarze Newcastle rozgrywali piłkę i co rusz ośmieszali bądź co bądź jedną z czołowych drużyn Ligue 1, była imponująca. Najważniejsze, że Newcastle dało oponentom wyraźny sygnał: Premier League jest dla nas najważniejsza, ale w pucharach nikomu nie odpuścimy! Dziś The Magpies uczynili olbrzymi krok, by cieszyć się nimi także wiosną.