Nastepny mecz

Newcastle United

Sheffield United -:-
 
14.03.2020
St. James' Park, Newcastle

Ostatni mecz

Southampton FC

Newcastle United

0-1
 
07.03.2020
St. Mary's Stadium, Southampton

Tabela Championship

LpDrużynaMeczePunkty
1.Liverpool FC 1543
2.Leicester City 1535
3.Manchester City 1532
4.Chelsea Londyn 1529
5.Wolverhampton 1523
6.Manchester United 1521

Cała tabela

Logowanie

 
 

Przypomnij hasło

Zarejestruj się

Nie jesteś jeszcze zarejestrowany?
Zrób to teraz i zostań pełnoprawnym użytkownikiem Serwisu Newcastle United!

 

Strona główna -> Newcastle upon Tyne - Miasto

The CastleMalownicze mosty, monumentalne zabytki, wąskie kręte uliczki i niezliczona ilość pubów - tak w skrócie można scharakteryzować panoramę Newcastle upon Tyne, największego i zarazem najbardziej znanego miasta północno-wschodniej części Anglii.
Newcastle leży w hrabstwie Tyne and Wear, w krainie o wdzięcznej nazwie Northumbria. Miasto przecina rzeka Tyne, uchodząca w tym regionie do Morza Północnego.
Początki osady są ściśle związane z rzeką - w I w.n.e Rzymianie przerzucili przez Tyne pierwszy most, zbudowali tu obóz warowny i wznieśli Mur Hadriana, którego wschodni koniec mieścił się w Wallsend (obecne przedmieścia Newcastle). W 1080 roku Robert Curthose, syn Wilhelma Zdobywcy, zbudował tu drewniany zamek, od którego pochodzi nazwa miasta. W średniowieczu pełnił on funkcję obronną, strzegąc ujścia rzeki. Budowla stanowiła również główną bazę wypraw na Szkotów. W XII wieku drewnianą konstrukcję The Castle zastąpiono kamienną. Jest to solidna forteca z charakterystycznymi wieżyczkami.
W wiekach średnich uruchomiono w Newcastle port wywozowy, nastąpił również rozwój wydobycia węgla kamiennego. Swoje najlepsze lata miasto miało jednak dopiero przed sobą. Prawdziwy rozkwit przemysłu wydobywczego nastąpił w XIV wieku, kiedy to eksploatacja i eksport węgla sięgały zenitu. Również XIX stulecie przyniosło "złote lata" dla Newcastle - rozwinął się przemysł maszynowy i stalowy. Powstała tu wówczas jedna z największych na świecie stoczni okrętowych. Znakomicie prosperująca baza stoczniowa rozwinęła się z czasem do ogromnego kompleksu przemysłowego. W ostatnich latach stocznie mocno podupadły i miasto wyraźnie utraciło swój robotniczy charakter. Kilka z nich funkcjonuje nadal, ale obecnie wzrosło znaczenie przemysłu elektronicznego i maszynowego. Najważniejszym zakładem, przynoszącym stałe zyski, jest nowoczesne centrum sprzedaży wysyłkowej Metro Centre w Gateshead (6 km na południe od centrum). Znany jest też browar, w którym powstaje słynne "Brown Ale".
Tyne BridgeDziś Newcastle liczy ok. 280 tyś. mieszkańców. Nocą miasto tętni życiem - jest tu mnóstwo klubów, pubów, teatrów i restauracji, więc nietrudno o miejsce, w którym można zagrać w pokera, itp. Rozległe XIX-wieczne centrum pełne jest wielkich gmachów publicznych i wielu monumentalnych zabytków (m.in. Katedra St. Nicolas, budynek University of Newcastle czy Bessie Surtees House). Największym symbolem Newcastle, świadczącym o świetności miasta, jest wielki zielony most Tyne Bridge. Łukowa konstrukcja ze stali ma rozpiętość 162 metrów i jest najdłuższym tego typu mostem na Wyspach Brytyjskich. Ogromne wrażenie robią również okazałe fasady kamienic w centrum (np. przy ulicy Grey Street). Jednak najbardziej imponujący wydaje się budynek dworca kolejowego, pochodzący z połowy XIX wieku. W mieście znajduje się lotnisko, funkcjonuje też metro.
Mieszkańców Newcastle upon Tyne nazywa się "The Geordies". Charakteryzują się oni specyficznym akcentem, zbliżonym nieco do szkockiego. O "Geordies" krąży opinia, że są "najdumniejszym ludem Anglii". Ich prawdziwą chlubą jest ogromny posąg Anioła Północy - "Angel of the North". Mierzący 20 metrów wysokości pomnik przedstawia ogromnego anioła z rozpostartymi skrzydłami. Potężna rzeźba, widoczna jest z bardzo daleka, mieści się przy południowej autostradzie A1, prowadzącej z Newcastle w głąb Anglii. Jest to jeden z najważniejszych symboli miasta. Nie bez powodu mianem "Anioła Północy" określono Alan'a Shearer'a - najlepszego piłkarza i żywą legendę miejscowego klubu piłkarskiego Newcastle United, który rozsławił swoje rodzinne miasto na cały świat!
Obok Shearer'a słynnymi "Geordies" są także: Thomas Stephenson (twórca pierszej lokomotywy parowej), Mark Knopfler (lider zespołu "Dire Straits"), Sting, Richard Morton (popularny angielski komik), Bryan Ferry. Northumbria wydała na świat wiele piłkarskich znakomitości, m.in. Peter'a Beardsley'a, Bobby'ego Robson'a, Paul'a Gascoigne'a, Bryan'a Robson'a, Chris'a Waddle. Dumni "Geordies" mają więc sporo powodów do dumy. I oby tak zostało...

Link do galerii zdjęć Newcastle upon Tyne

Mapa Newcastle upon Tyne - kliknij aby powiększyć

Prognoza pogody dla Newcastle upon Tyne