6.Manchester United 3353

Newcastle United Aktualności

O jeden błąd mniej. Metalist 0:1 Newcastle

2013-02-22 11:29:46 Dodał: BaslerKomentarze:

Serwis Newcastle United - NUFC PLPo golu z rzutu karnego, Sholi Ameobiego - Newcastle pokonało 1:0 Metalist Charków w rewanżowym meczu 1/16 Ligi Europy, co zagwarantowało Srokom awans do kolejnej rundy, gdzie podopiecznym Alana Pardew przyjdzie zmierzyć się z Anży Machaczkałą.

Alan Pardew zdecydował się na parę zmian w stosunku do ostatniego meczu. Z powodu choroby zabrakło Cheicka Tiote, a szansę debiutu w barwach Newcastle dostał nowy nabytek Srok – Massadio Haidara, który zajął miejsce odpoczywającego Davide Santona. Od pierwszych minut mogliśmy także zobaczyć Marveaux, Simpsona czy Sholę Ameobiego.

Przed spotkaniem obie strony w mediach deklarowały pewność siebie i ogromną wagę jaką przykładają do tego spotkania. Gospodarze chcieli wykorzystać atut swojego stadionu. Ukraińscy kibice na początku meczu zaprezentowali efektowną oprawę z wielką sektorówką przedstawiającą wojownika trzymającego dwa noże w zakrwawionych rękach.

Gracze Newcastle wspierani przez swoich fanów- którzy musieli przemierzyć około 3 400 kilometrów, jednak nie przestraszyli się ani zimna ani atmosfery panującej na Metalist Stadion. Początek spotkania to badanie się nawzajem i walka o każdy centymetr boiska. Byliśmy świadkami wielu fauli i przerw w grze. Słowa uznania tym razem należą się dla sędziów, którzy niemal bezbłędnie prowadzili spotkanie.

Sroki miały wizualną przewagę, jednak pod bramką golkipera gospodarzy niewiele się działo. Dopiero w 15 minucie spotkania zanotowaliśmy pierwszy celny strzał Newcastle. Moussa Sissoko po kapitalnym przyjęciu na prawym skrzydle, zszedł do środka i oddał strzał z 16 metrów, który był jednak zbyt lekki by sprawić jakiekolwiek problemy bramkarzowi Metalista.

Chwilę później Ameobi strzelał zza pola karnego, jednak jego uderzenie zostało zablokowane przez obrońców gospodarzy i piłka w bezpiecznej odległości minęła słupek bramki Ołeksandra Horiainowa.

Po tych dwóch sygnałach ostrzegawczych, przebudzili się piłkarze z Charkowa. W 28 minucie spotkania, część kibiców już unosiła ręce w geście triumfu, kiedy to po świetnym dośrodkowaniu Villagry, tuż obok bramki główkował Cristaldo.

Na niespełna 3 minuty przed końcem pierwszej połowy, dobrej okazji na zdobycie bramki nie wykorzystał Papiss Cisse. Po raz kolejny po jego strzale z pola karnego dobrze interweniował, świetnie dysponowany Horiainow.

Po zmianie stron obraz gry niewiele się zmienił. W 52 minucie po faulu Colocciniego na około 25 metrze z rzutu wolnego uderzał Xavier. Na szczęście dla Newcastle jego próby w tym meczu kończyły się fiaskiem, a i tym razem piłka wylądowała wysoko na trybunach.

Cztery minuty później, świetną dwójkową akcją popisali się dwaj Francuzi. Marveaux na spółkę z Sissoko „rozklepali” defensywę rywali, jednak ten pierwszy w wyśmienitej sytuacji zamiast podawać do nie obstawionych kolegów na piątym metrze gospodarzy, przestrzelił wysoko nad poprzeczką.

Kluczowym momentem całej rywalizacji była 63 minuta meczu. W zupełnie niegroźnej sytuacji, Papa Gueye niefrasobliwie podawał piłkę do wychodzącego ze swojej bramki Horiainowa. Bramkarz gospodarzy minął się z futbolówką, Sissoko popędził w jej stronie i został sfaulowany przez próbującego ratować całą sytuacje golkipera Metalista.

Do piłki podszedł dobrze grający w dzisiejszym meczu Ameobi i pewnym strzałem w lewy róg bramki wyprowadził Newcastle na prowadzenie. Był to jego 15 gol w karierze zdobyty na międzynarodowej arenie.

W tej chwili do awansu Metalist potrzebował już dwóch bramek. Gospodarze zepchnęli Newcastle do defensywy i co chwilę dawali okazję do wykazania się naszemu golkiperowi. Jednak Tim Krul bronił jak w transie i dał prawdziwy popis swoich umiejętności.

Na 20 minut przed końcem, chwilę wcześniej wprowadzony na boisko Willian stanął przed znakomitą okazją w polu karnym, ale Krul świetnie skrócił kąt i zablokował strzał napastnika Metalista.

Osiem minut później, holenderski bramkarz Srok w przeciągu 60 sekund dwa razy blokował bardzo groźne strzały Cristaldo, wykazując się przy tym niesamowitym refleksem. Chwilę potem po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, strzelał Jaja jednak tym razem od utraty bramki Newcastle uchronił, wprowadzony w drugiej połowie James Perch.

W końcówce jeszcze raz Krula starał się pokonać Willian, ale po raz kolejny nieskutecznie.

Byliśmy świadkami bardzo wyrównanego spotkania na stadionie Metalista. Co prawda bez fajerwerków, ale nasi gracze poradzili sobie z presją i solidną oraz bezbłędną grą w obronie pokonali Metalist, awansując dalej. W następnej rundzie Ligi Europy, ekipa Alana Pardew będzie musiała stawić czoło naszpikowanej gwiazdami Anży Machaczkale, która pewnie wyeliminowała z rozgrywek Hannover 96.

21.02.2013 r., 1/16 Ligi Europy, 2 mecz.

Żółte kartki: Fininho (87), Cristaldo (88) - Haidara (44), Cisse (74), Krul (90)

Metalist Charków: Olexandr Goryainov; Cristian Villagra, Papa Gueye, Marco Torsiglieri, Fininho; Juan Manuel Torres (Jaja 67), Edmar (Sebastian Blanco 82); Marlos (Willian 67) Cleiton Xavier, Jose Emesto Sosa (c); Jonathan Cristaldo

Newcastle United: Tim Krul; Danny Simpson, Mapou Yanga-Mbiwa, Fabricio Coloccini (c), Massadio Haïdara; Vurnon Anita (James Perch 76), Yohan Cabaye (Gael Bigirimana 87); Papiss Cisse (Jonas Gutierrez 76), Moussa Sissoko, Sylvain Marveaux; Shola Ameobi

Sędzia: Serge Gumienny (Belgia)

Frekwencja: 40 000